pátek 1. září 2017

Tým byl během léta posílen tak, že nemůžeme být nespokojeni. S jednou výtkou

Období přestupů skončilo, už se můžeme zase soustředit na fotbal jako takový, tedy na další ligové a pohárové zápasy.
Během letního přestupového období si tašku do kabiny na City Ground přineslo osm hráčů – šest z nich přišlo na přestup a dva na hostování. Udělejme si menší sumarizaci:

Darikwa – stále docela mladý pravý bek, v Burnley by si nezahrál, zatím se ukazuje celkem dobře. Není k zahození, že jde o rodáka z Nottinghamu.
Cummings – ofenzivní žolík ze Skotska, na základní jedenáctku to zatím asi není, ale v pohárových zápasech dal najevo, že střelecké schopnosti má.
McKay – posila, která na sebe upozornila asi nejvíc, tenhle mladík z Rangers si nebojácnou hrou, šikovností i střeleckým apetitem již stihl získat fanoušky.
Murphy – starý harcovník, kterého ale ještě není třeba odepisovat. Góly pořád dávat umí. Smlouva na tři roky pro 34letého borce je docela silné kafe, ale snad má tenhle chlapík tuhý kořínek.
Bouchalakis – je to produkt společného jmenovatele mezi Forest a Olympiakosem. Mít defenzivního záložníka, který umí rozehrát míč a navíc i dobře vystřelit z dálky, není na škodu.
Dowell – velký talent z Evertonu, který zatím nemá na Premier League. Za rok na City Ground by měl dostat herní praxi v dospělém fotbale, pak se bohužel asi vrátí mezi své. Ale do té doby pomůže.
Bridcutt – posílit na pozici DM Forest potřebovali jako prase drbání. Středopolař z Leedsu jistě má na to, aby byl platným členem týmu, ale musí najít společnou řeč se spoluhráči.
Federici – Warburton chtěl za každou cenu získat brankáře, přestože Smith zatím chytá dobře. Uvidíme, zda zkušený gólman z Bournemouthu (kde však byl až číslem 4) zůstane déle než půl roku.Tým byl posílen takovým způsobem, že nemůžeme být nespokojeni, v odehraných zápasech se náznaky nové kvality již projevily. Každopádně se během tohoto přestupového období ukázalo, že Forest nemohou konkurovat jiným klubům v honbě za hráči, kteří mají vysoké platové nároky a jsou dražší než průměr. Podle všeho ani nechtějí konkurovat utrácečům jako je Harry Redknapp v Birminghamu a už vůbec se nehodlají přiblížit ekonomickému amoku, jaký předvádějí Wolves (záměrně uvádím kluby na stejném levelu, nikoliv ty s výhodou parachute payments, tam je situace zase někde jinde). Věřme, že je to správná cesta.
Potřebovali jsme posílit střed zálohy – stalo se. Po odchodu Assombalongy bylo nutné zalepit díry v útoku. To se snad také podařilo. Infúzi kvality a zkušeností potřeboval i post gólmana, Federici by to mohl zajistit.
Je tady jedna menší pochybnost. Dobrý tým se obvykle staví odzadu – a Forest během léta získali jedinou posilu do obrany. Darikwa se jeví jako solidní hráč (byť asi lepší ofenzivně než defenzivně, což je u beka důvod k zamyšlení), ale hraje na postu, který byl velmi dobře obsazen Lichajem. A ten teď kvůli nové akvizici nehraje. Nemáme čerstvou krev do středu obrany, kde je kvantita, ale nikoliv kvalita.
Nejproblematičtěji se stále jeví místo levého beka. Bohužel to vědí i soupeři, nebylo složité vypozorovat, že v dosud odehraných zápasech protivníci Reds táhli útoky nejčastěji po své pravé, tedy po naší levé straně. Co k tomu dodat, je vidět, že Traore si nedokáže dobře držet pozici, v osobních soubojích často fauluje, a když táhne míč dopředu (což dělá rád), je poněkud línější se vrátit. Fox se za několik sezon ve službách Reds sám pasoval do role, že z jeho hry, pokud je v sestavě, mají fanoušci Forest oprávněný strach. Ví to i Warburton, proto šanci momentálně nedostává. Dovolil bych si navrhnout řešení – když vpravo dostává přednost Darikwa, proč nepostavit na levého beka nevyužitého Lichaje? Je to mnohem lepší fotbalista než oba zmiňovaní a na levém beku už za Forest nastupoval.
Nicméně zdá se, že letní přestupové období se docela povedlo, i když soudit bychom měli až po několika měsících. Vždyť i před rokem jsme věřili, že hráčská tsunami pod vedením francouzského alchymisty Montaniera by nemusela být špatná – a co z toho bylo. Téměř všechny jeho posily jsou už pryč…
Forest mají solidní mužstvo pod vedením schopného manažera, tvrdím, že Mark Warburton patří v Championship k těm lepším. Je před námi stále více než čtyřicet zápasů. Forest momentálně představují tým ve stadiu budování, asi nemůžeme čekat nějaké zázraky, když vlastně více než polovina základní sestavy jsou novicové. Každý úspěšný celek si tím musel projít – viz Watford, Bournemouth, Brighton… Takže se těšme na dobrý fotbal v podání týmu v dresech barvy Garibaldi, těšmě se z bodových úspěchů a nepropadejme zoufalství, když přijdou porážky. Ty k fotbalu patří a Reds se jim v této fázi vývoje nemohou vyhnout.   

Žádné komentáře:

Okomentovat